UCHWAT Team to zespół zawodowców - pasjonatów stworzony w celu przygotowania koni skokowych do zawodów jeździeckich najwyższej rangi.
Trening Koni Sportowych
?>
2012-10-12

FINAŁ OPP 2012

 

Łukasz Kut, Magdalena Falewicz, Aleksandra Szpatuśko – zdobywcami „Developres Otwartego Pucharu Podkarpacia 2012” .

          Od połowy kwietnia do połowy października w czterech klubach sportowych na terenie Podkarpacia toczyła się walka w trzech kategoriach złotej, srebrnej i brązowej. Wczoraj zakończyła się jedyna liga jeździecka w Polsce w sezonie letnim, która pozwala w poszczególnych kategoriach uczestniczyć zawodnikom posegregowanym ze względu na ich klasą sportową i możliwości. Regulamin w tym roku zakładał, że raz w trakcie trwania ligi  można zmienić kategorię – ale tylko na wyższą. Czyli z zachowaniem zasady fair play. Poziom adrenaliny u zawodników dodatkowo podnosiła  we wszystkich  6 kwalifikacjach i finale obecność mediów: telewizji, radia, prasy.           Dodatkowymi atutami tej Ligii to jej otwartość na inne województwa z południowo wschodniej Polski  i Słowację. Nie zabrakło również gwiazd chociażby tj. Doroty Gardias – która podczas drugiej kwalifikacji poprowadziła program Dzień Dobry TVN, Macieja Florka – który trzykrotnie zawitał na Podkarpacie dzielnie walcząc w kategorii brązowej. Przy uroczystościach finałowych na specjalne zaproszenie przyjechał również trener kadry narodowej Rudiger Wassibauer, który być może zauważył przy tej okazji talenty godne reprezentacji polski. Gospodarzem toru podczas finału był Szymon Tarant, który idealnie dopasowywał poziom trudności do startujących zawodników.
            Podsumowując w tym roku na terenie Podkarpacia przewinęło się 125 jeźdźców, którzy uczestniczyli w rozgrywkach, a 99 uzyskało minimum aby wziąć udział w finale. Ostatecznie do walki przystąpiło 55 zawodników.
               W konkursach półfinałowych  walka była bardzo emocjonująca. Do zdobycia było 30 punktów rankingowych.  W kategorii srebrnej i brązowej nie zawiedli liderzy i ponownie zwyciężyli Daniela Krestova ze Słowacji i Aleksandra Szpatuśko. Natomiast w kategorii złotej do rozgrywki awansowało 7 par. Po zaciętej walce wygrał Adam Kaźmierczak, przed Robertem Uchwatem i Katarzyną Darłak.
            Przy bezchmurnym niebie w niedziele rozegrano dwunawrotowe finały. Jako pierwsi do walki stanęli zawodnicy z kategorii brązowej.  Dość niefortunnie rozpoczęła swój start w I nawrocie liderka Aleskandra Szpatuśko, która miała zatrzymanie na pierwszej przeszkodzie. Na szczęście później było o wiele lepiej i dzięki przewadze która wypracowała podczas ostatnich 6 miesięcy ostatecznie zwyciężyła z wynikiem 4 punkty karne. Kolejne dwa miejsca na podium zajęły siostry z UKJ Lalin Martyna  i  Andżelika Klęsk. Różnice były tak niewielkie że każdy błąd powodował spadek w ogólnej klasyfikacji. Przekonał się o tym niestety Maciej „Gleba” Florek, który nie ustrzegł się błędu na ostatniej przeszkodzie w I nawrocie i z pozycji drugiej spadł na piątą w końcowej klasyfikacji.
        W kategorii srebrnej zwyciężyła bardzo równo jeżdżąca zawodniczka Magdalena Falewicz. Cztery razy była trzecia w kwalifikacjach, do tego dołożyła trzecie miejsce w półfinale, następnie bezbłędnie pokonała dwunawrotowy finał i z wynikiem 3,63 zdobyła puchar za pierwsze miejsce.  Liderka Daniela Krestova nie ustrzegła się błędu w II nawrocie i ostatecznie zajęła miejsce drugie. Trzecie miejsce zdobył Kamil Dubiel.
          Kategoria złota to pojedynek zawodowców, którzy codziennie pracują z końmi. Tutaj nieprzerwanie od początku sezonu liderem był Łukasz Kut, który zwyciężył w pięknym stylu. Jako jedyny pokonał trudny dwunawrotowy finał bezbłędnie.  Tylko w tej kategorii zwycięzca ukończył klasyfikację końcową z wynikiem  zero punktów karnych w klasyfikacji końcowej. Największa walka toczyła się o pozostałe miejsca na podium. Różnice w setnych punktów karnych spowodowały, że emocje sięgały zenitu.  Adam Kaźmierczak, który przyjechał z pozycji 5 z rankingu po 6 kwalifikacjach,  dzięki zwycięstwu w półfinale poprawił swoją pozycję na 2 i taką też utrzymał do końca. Michał Kaźmierczak w końcowej klasyfikacji uplasował się na miejscu trzecim. Natomiast tuż za nim na nie lubianym przez sportowców miejscu czwartym zakończył rozgrywki Robert Uchwat.

Rudiger Wassibauer - trener kadry narodowej seniorów tak w kilku zdaniach podsumował imprezę: 

Puchary rozdane„Otwarty Puchar Podkarpacia to świetna inicjatywa. Bardzo dobrze, że mogą rywalizować tu wspólnie zawodnicy z Polski i Słowacji.  Jest to szczególnie ważne, dla jeźdźców z Podkarpacia, którzy mają bardzo daleko praktycznie na wszystkie większe zawody, jakie odbywają się w Polsce. Impreza zorganizowana jest bardzo profesjonalne, a zawodnicy mogą dobrać sobie odpowiedni do ich poziomu stopień trudności. Widziałem tutaj wiele dobrych przejazdów, nieźle wyszkolonych jeźdźcow i kilka dobrych koni. Jeszcze raz powtórzę, że OPP to bardzo dobra idea, zresztą podobne realizowane są np. w Niemczech” 

 

 

 

 


UCHWAT TEAM POLAND Glinik Zaborowski 181 38-100 Strzyżów koło Rzeszowa woj. podkarpackie info@uchwatteam.pl fax: 0-17 27 63 466GALA Opypy Stadnina Kunowo Tarant events Tarant events Tylko Skoki